Taşdelen Hakkında
TAŞDELEN KISA GEÇMİŞİ
27 Mart 1994 tarihinde ilk defa yapılan yerel seçimle BELDE BELEDİYE' si statüsüne kavuşan SULTANÇİFTLİĞİ BELDESİ , ünlü TAŞDELEN suyunun çıktığı, Turistik Şile asfaltının içinden geçtiği ÖMERLİ ve DARLIK SU TOPLAMA HAVZASI kuşağında kalan 3 tarafı Ormanlarla kaplı yeşili bol olan ve İSTANBUL halkının yaz aylarında Mesire ve Piknik alanı olarak tercih ettiği yaklaşık 500 yıla yakın bir geçmişi olan İSTANBUL civarındaki şirin sayılan beldelerimizdendir. Beldemizin Sultançiftliği olan ismi Bakanlar Kurulunun 18.03.2002 gün ve 2002/3887 sayılı kararı ile TAŞDELEN Beldesi olarak değiştirilmiştir. Beldemizin Nüfusu 2007 yılı Nüfus Sayımı sonucuna göre 39774'dır. Deprem olgusunun İstanbul için kaçınılmaz olması ve Taşdelen semtinin fay hattının epeyce uzağında kalması nedeniyle son yıllarda Taşdelen semtinde de çeşitli konutlar birbiri ardına yapılıp güvenilir kimliği altında sakin yaşam isteyenleri kendisine çekmiştir.


TAŞDELEN MESİRE YERİ
Çam, Meşe, Kayın ve Göknar ağaçlarıyla kaplı nezih bir mesire yeridir. 800 dönüme yayılan bu güzelliği öne çıkaran asıl zenginlik ise, orman içindeki çeşmelerden gürül gürül akan ünlü Taşdelen Suyu'dur.
Orman içi yollarla çeşitli yönlere yürüyüş ve koşu yapma imkânı bulunmaktadır. Ailenizle oturup kendi sofranızı hazırlayabileceğiniz gibi, restoran ve büfe kısmından da bu hizmetleri talep edebilirsiniz.
Ulaşım: Üsküdar - Şile TEM yolu üzerinden(18. km) girilen Taşdelen'in merkezinden 1 kilometre uzaklıkta. Kendi aracınızın yanısıra toplu taşıma vasıtalarıyla da ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0216 312 13 68


TAŞDELEN’E ULAŞIM
Şile TEM yolu üzerinden ya da kendi aracınızın yanı sıra toplu taşıma vasıtalarıyla da ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla nasıl geleceğinizi öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayın.
http://harita.iett.gov.tr/